Попадайки в природата пластмасовите материали продължават да съществуват за дълги периоди и могат да се разпаднат на малки частици под 5 мм, които са повод за безпокойство. Веднъж попаднали в околната среда те могат да се натрупат в животните включително рибите и ракообразните и да бъдат консумирани от хората под формата на храна.
Основно замърсяването с микропластмасови частици идва от синтетичните дрехи, автомобилните гуми и разливи на пластмасови пелети използвани от производителите. Дъждовете и ветровете ги отнасят в реките, моретата или в полето.
Пластмасови микрочастици се произвеждат и умишлено като се добавят към различни продукти за лична хигиена, детергенти /повърхностноактивни вещества с миещо, дезинфекциращо или разтварящо действие, почистващи препарати, бои, абразивни продукти. В козметиката се използват най-вече като ексфолианти добавяни в скрабове за лице и тяло. Поставят се дори в пасти за зъби. Много модерни в момента са брокатите. Срещаме ги навсякъде.
Съществуват и продукти, които умишлено освобождават пластмасови микрочастици като част от своята функция, за която са произведени, например гранулите за подхранване, използвани в селското стопанство. Това може да има отрицателно въздействие върху здравето на хората тъй като някои пластмаси съдържат опасни химикали.
Мащабът на проблема с пластмасови микрочастици все още се изяснява. Разделянето на замърсителите според големината на частиците възниква поради различните щети, които могат да причинят. От водните басейни замърсителите микрочастици и наноматериали попадат в хранителните вериги и представляват риск за живота и здравето на различните видове и техните популации, а от там и за хората.
Пластмасовите микрочастици имат способността да абсорбират и да отделят различни химикали. Замърсяването с пластмасови микрочастици (микропластмаси) обхваща света. Нови проучвания показват замърсявания на езерата и реките във Великобритания, на подземните води в САЩ, по поречието на р. Яндзъ в Китай, по крайбрежието на Испания. В р.Темза в Лондон е установено, че има около 80 микропластични частици на литър.
Известно е, че хората консумират малки пластмасови частици чрез храната и водата, но възможните въздействия върху здравето и върху екосистемите все още не са определени. Проучване в Сингапур е установило, че микропластмасите могат да съдържат над 400 вида вредни микроби.
Към момента липсват достатъчно данни за токсичността на пластмасовите микрочастици и не може да се направи оценка на риска за хората. През януари 2018г. ECHA (Европеиска агенция по химикалите) се ангажира да проучи необходимостта да се ограничи в ЕС предлагането на пазара или употребата на “умишлено добавени” пластмасови микрочастици в продукти и употреба, която „умишлено освобождава‟ пластмасови микрочастици в околната среда.
Източници:
3.) The Guardian
Тази статия все още няма коментари